Galaxy S5 ile gelen devrim özellik: Nabız ölçer

0
554

 

Galaxy S5’in çıkması ile beraber onu beğenenler, yetersiz bulanlar ya da S4’den bir farkı bulamayanlar günlerdir tartışıyorlar. Cihazın yeniliklerinden biri de şüphesiz nabız ölçer. Bazılarına göre işe yaramayan bir göz boyama yeniliği olan özellik kimilerince de devrim niteliğinde olan bir özellik. Peki bu özellik telefonda nasıl çalışıyor?

Cihaza daha önceden yüklenmiş Samsung’un yeni S Health 3.0 uygulaması menu bölümünde mevcut. Bu uygulama nabzınızı da ölçebiliyor ve ritimlerinizi kayıt altına alabiliyor. Bunu yapmak oldukça kolay parmağınızı kameranın altında yer alan sensöre bir süre dokundurmanız yeterli. LED ışık yardımı ile sensör derinizin altından akan kan hızına göre nabzını belirliyor.

Samsung’dan gelen haberlerse nabız ölçer cihazın bu özelliği “tıbbı cihaz” sayılabileceği yönünde ve bir çok sağlık kuruluşunda kullanılabildiğinin altını çiziyor. Kore Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre eğer böyle bir kategoriye girerse, nabız ölçer cihazının henüz kontrolleri bitmemiş sayılacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here