Android İşletimin Sisteminin Tarihi

0
560

Android, Google tarafından geliştirilen, Linux tabanlı, mobil cihazlar için geliştirilmekte olan, açık kaynak kodlu bir işletim sistemidir.
Android, aygıtların etkinliğini genişleten uygulamalar yazan geniş bir geliştirici grubuna sahiptir. Androidde şu an 1 milyondan fazla uygulama vardır. Google Play Store ise, Android işletim sisteminin uygulamalama mağazasıdır. Geliştiriciler, ilk olarak aygıtı, Google’ın Java kütüphanesi aracılığıyla çeşitli programlar yazmaktadır.
5 Kasım 2007’de Android’i kurduğunu duyurmuştur ve ardından 34 adet donanım, yazılım ve telekom şirketi, mobil cihazlar için telif hakkı olmayan bir işletim sisteminin teknolojinin gelişimi için yararlı olduğu konusunda hemfikir olmuşlardır.
Android, linux üzerine inşa edilmiş bir mobil işletim sistemidir. Bu sistem ara katmanı kütüphaneler ve API C diliyle yazılmıştır. Android, derlenmiş Java kodunu çalıştırmak için dinamik çevirmeli Dalvik sanal makinasını kullanır ve cihazların fonksiyonelliğini artıran uygulamaların geliştirilmesi için çalışan geniş bir programcı-geliştirici çevresine sahiptir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here